facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Pierwsze spotkanie Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w roku akademickim 2019/2020

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii w Katowicach i Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Śląskiego serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych ekonomią i naukami społecznymi na pierwsze spotkanie Klubu w roku akademickim 2019/2020. Spotkanie odbędzie się w środę 30.10.2019 o godz. 18:30 w sali 227 budynku Instytutu Matematyki UŚ przy ul. Bankowej 14.

W tym roku chcemy zaproponować nową formułę spotkań. Od października do czerwca będziemy spotykać się na seminarium poświęconym lekturze największego ekonomicznego dzieła Murraya Rothbarda - "Man, Economy, and State" (tytuł polski: "Ekonomia wolnego rynku".

Murray N. Rothbard (1926-1995) to jeden z najważniejszych ekonomistów szkoły austriackiej, autor kilkudziesięciu książek z tak różnych dziedzin jak ekonomia, filozofia, historia czy politologia. Uczeń Ludwiga von Misesa, któremu przypisuje się główne zasługi w odrodzeniu szkoły austriackiej w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XX wieku. Dziełem, które w największym stopniu przysporzyło Rothbardowi renomy, jest właśnie "Ekonomia wolnego rynku". Jest to dzieło wyjątkowe, w dzisiejszych czasach właściwie niespotykane. Pierwotnie pomyślane jako przystępniejsze wprowadzenie do "Ludzkiego działania" Misesa, ostatecznie stało się ono kamieniem milowym w rozwoju szkoły austriackiej: ponad tysiąc stronicowym traktatem, obejmującym całość fundamentalnej problematyki ekonomicznej. Choć książka Rothbarda opiera się na podstawach wyłożonych przez Misesa, autor w wielu punktach twórczo rozwija, a niekiedy nawet modyfikuje stanowisko swojego mistrza. Jednocześnie jest to dzieło doskonale napisane: chyba nikt tak jak Rothbard nie potrafił w sposób cierpliwy i pasjonujący zarazem prowadzić czytelnika od najbardziej elementarnych zagadnień do skomplikowanych i budzących spory teorii pieniądza, kredytu, monopolu, interwencjonizmu państwowego czy wreszcie cyklu koniunkturalnego.

Wspólna lektura tej fascynującej książki stanowi więc doskonałą okazję poznawczą dla wszystkich zainteresowanych ekonomią bez względu na stopień zaawansowania. Początkujący uzyskają dzięki niej wiedzę o podstawach szkoły austriackiej, jak również kluczowych mechanizmach rządzących życiem gospodarczym. Zaawansowani będą zaś mogli podyskutować o rozmaitych niuansach i kontrowersjach teoretycznych związanych z dziełem Rothbarda.

Planujemy spotykać się co dwa tygodnie i za każdym razem rozmawiać o jednym rozdziale "Ekonomii wolnego rynku" bądź jego części. Tym razem zajmiemy się rozdziałem pierwszym pt. "Podstawy ludzkiego działania". Serdecznie prosimy, by każdy uczestnik przed seminarium zapoznał się wstępnie z tekstem, a także wziął go ze sobą na spotkanie. Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany udziałem, a nie ma dostępu do książki - prosimy o kontakt (pieszczek@us.edu.pl).

Najbliższe spotkanie poprowadzi Przemysław Rapka, doktorant Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.