Konferencja „Indygenne/lokalne formy ekspresji kulturowej w sztuce opowiadania (storytelling), dramacie, teatrze…”

Od 26 do 28 kwietnia 2017 roku na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu (ul. Grota Roweckiego 5) odbywać się będzie konferencja naukowa „Indygenne/lokalne formy ekspresji kulturowej w sztuce opowiadania (storytelling), dramacie, teatrze i performansie. Głosy tradycji i współczesności w Kanadzie i na Górnym Śląsku w Polsce” („Indigenous Expressions of Culture in Storytelling, Drama, Theatre and Performance – Traditional and Contemporary Canadian and Polish Upper Silesian Perspectives”).

Będzie to pierwsze z serii spotkań poświęconych badaniom złożoności indygennych kultur Ameryki Północnej i kultur mniejszych Europy Wschodniej i Centralnej – wspólnego projektu Centrum Studiów Kanadyjskich, Zakładu Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych UŚ, Zespołu Badawczego „Theatrum” Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydziału Anglistyki i Biura Spraw Indygennych University of the Fraser Valley w Kanadzie. Komparatystyczny charakter projektu otwiera nowe ścieżki badań nad lokalnymi/indygennymi/mniejszymi kulturami Europy Wschodniej/Centralnej w kontekście kultur indygennych Ameryki Północnej.

zdjęcie Thomasa Highwaya

Specjalnym gościem konferencji jest Tomson Highway (Naród Kri, Kanada), który 27 kwietnia 2017 r. o godz. 19.30 w Teatrze Rozrywki wystąpi z recitalem jazzowym „SONGS IN THE KEY OF CREE”. Tomson Highway zagra na fortepianie w towarzystwie wokalistyki Patricii Cano i saksofonisty Marcusa Alego.

Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasady Kanady oraz Uniwersytet Śląski.

Konferencja jest objęta honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzeja Kowalczyka.

Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są na stronie: www.fraserus.edu.pl.

Informacje o recitalu znajdują się na stronie: www.teatr-rozrywki.pl.